BAYERISCHES JUNIOR BALET MÜNCHEN – návštěva zkoušky dne 14.3.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Liška

Ředitel Bavorského juniorského baletu Mnichov a Nadace Heinze Bosla

Ivan Liška se narodil 8. listopadu 1950 v Praze a vzdělání získal na Pražské konzervatoři. Po jejím absolvování v roce 1969 emigroval z vlasti a nastoupil do baletního souboru Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu.

V letech 1974-1977 byl prvním tanečníkem (=polosólistou) baletu Bavorské státní opery (od roku 1989 Staatsballett), poté nastoupil jako první sólista do Hamburského baletu, kde tančil a vytvořil titulní role v mnoha dílech Johna Neumeiera – Sen noci svatojánské, Matthäus-Passion, Wie es Euch gefällt, hlavní roli v Zwischenräume – Deváté symfonii Gustava Mahlera, titulní role v Peer Gyntovi, Odyssee, dále v dílech Robbinse, Béjarta, van Manena, Kyliána, Balanchina, Cranka, Louise, Luboviče, Limóna, Tudora. Celosvětové hostování, mj. jako Oněgin s Natalií Makarovovou, ho zavedlo do Paříže, Londýna, New Yorku. Tančil Armanda ve filmové verzi Dámy s kaméliemi po boku Marcii Haydée. Na soutěži Plissetskaya získal cenu za nejlepšího partnera. Liška vytvořil choreografii v rámci Hamburských baletních dílen a v roce 1997 v Brně (Kontroverze).
V letech 1998-2016 řídil Ivan Liška Bavorský státní balet. Pod jeho vedením se zájezdy rozšířily například do Petrohradu, Madridu,Indie, Budapešti, Itálie, Kanady, Prahy, Atén, Turecka, Tchaj-wanu a Číny. Představil řadu nových choreografů Bavorského státního baletu: William Forsythe, José Limón, Jean Grand-Maître, Saburo Teshigawara, Amir Hosseinpour, Jacopo Godani, Jerome Robbins, Martin Schläpfer, Simone Sandroni, Terence Kohler, Jörg Mannes a Nacho Duato. Řadu klasických nových inscenací na repertoáru Liška doplnil Raymondou, kterou svěřil Rayi Barrovi. Ve vlastních inscenacích Spící krasavice (2003/2004) a Korzára (2007) Liška prokázal historicky reflektovaný přístup k choreografické tradici, který je pro Bavorský státní balet charakteristický.
Ivan Liška je zástupcem předsedy BBTK (Bundesdeutsche Ballett- und Tanzdirektoren Konferenz) a od roku 2005 je členem umělecké rady Národního divadla v Praze. Na jaře 2007 mu byla udělena “”Medaile za zvláštní zásluhy o Bavorsko ve sjednocené Evropě”” Státním ministerstvem pro spolkové a evropské záležitosti. Na podzim 2008 mu čínské ministerstvo kultury udělilo “Cenu za vynikající zásluhy o mezinárodní kulturní výměnu”. Dne 9. července 2009 mu ministerský předseda Horst Seehofer udělil Bavorský řád za zásluhy. V roce 2012 mu byla udělena Německá taneční cena za jeho světovou taneční kariéru a práci ředitele Mnichovské společnosti.
Ve spolupráci s Konstanze Vernonovou, bývalou ředitelkou Nadace Heinze Bosla, která zemřela v lednu 2013, a Janem Broeckxem, ředitelem Ba

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)