Sobota 20. října 2018 ve 2:30: Petr Hora-Hořejš – Autor Toulek Českou minulostí o překvapujících událostech těsně po založení republiky v roce 1918.

Milí priatelia,

V sobotu 20. októbra 2018 si oslávime storočnicu založenia Republiky prednáškou nášho “Palackého 20. storočia”, Petra Horu-Hořejše, ktorý špeciálne pricestuje z Prahy, aby nás oboznámil s málo známymi okolnosťami vzniku Republiky – a hlavne, čo sa dialo potom, až do roku 1922.

Ako viete z jeho minulej návštevy, Petr Hora-Hořejš je novinár, ktorý za normalizácie upadol do nemilosti a ocitol sa ako pomocný robotník v maringotke Vodných zdrojov. A tam, ako sa často stáva za ťažkých čias, čiahol tam, kam čiahali kedysi obrodenci: do histórie. Začal písať populárny seriál Toulky českou minulostí, ktorý potom pod pseudonymom pololegálne prenikol do Mladého světa a získal si nesmierny záujem čitateľov. Pokračuje dodnes a už je viac ako trinásť dielov. Čiahol po ňom aj český rozhlas a vyšiel už i knižne. Je to nesmierne pútavé a milé čítanie. Keď sa doň pustíte, neviete prestať a už sa neviete dočkať pokračovania. Dnes Petra Horu-Hořejše v Čechách prakticky pozná každý a nesmierne si vážime, že je ochotný nás znovu navštíviť a oboznámiť nás s faktami, ktoré sa hneď tak nedozviete.

A určite viete, že v Národnom dome sa predtým alebo potom môžete najesť národných jedál, ktoré nikde inde v Londýne nedostanete.

Už sa na vás tešíme.

Vedenie SVU

 

Kedy: V sobotu 20. októbra o 2:30 poobede

Kde: Klubovnička na prvom poschodí, 74, West End Lane, Londýn, NW6 2LX

Parkovanie v sobotu poobede zadarmo v priľahlých uliciach, metro West Hampstead Jubilee Line.

Ďalšia prednáška: v sobotu 24. novembra 2018 nás Věrka Vavrečková oboznámi so zabudnutou osobnosťou českých dejín, diplomatom Jaroslavom Císařom – a zároveň si urobíme malé vianočné posedenie.