27. dubna 2019 Ivan Štípala: Kelti, společní předkové Čechů, Slováků a Britů – originální výzkum

Milí priatelia,

Tento mesiac sa SVU zatúla do dvetisíc rokov dozadu, do obdobia, keď naše územia obývali Kelti. Je to téma, ktorá mladých Slovákov dnes tak fascinuje, že usporadúvajú keltské oslavy, kde strieľajú z lukov a kuší, jedia chlieb so zázvorom a cesnakom, pijú írsku whisky, zapaľujú sviečky za mŕtvych a hrajú a tancujú to, čo považujú za keltskú hudbu a tance.

Pritom ale o tom ako to za keltských časov u nás skutočne vyzeralo, sa vie pramálo, pretože písomných pamiatok je ako šafranu. My ale máme to šťastie, že máme medzi nami Ivana Štípalu, ktorého poznáme ako rozhlasového redaktora, básnika a filmára – absolventa pražskej FAMU: kto by to ale tušil, že  po životnej kariére strávenej v slovenskom oddelení BBC totálne  podľahne novej, v našich radoch jedinečnej vášni: archeológii a v nej práve tým tajomným Keltom. Už dávno sme ho tak prosíkali, aby nás zasvetil do toho, čo pozisťoval a poobjavoval, že nakoniec kapituloval a prisľúbil sa podeliť s nami o svoje poznatky.

Kedy:

V sobotu 27 apríla 2019 o 2.30 poobede

Kde:

V Národnom dome, prvé poschodie, 74 West End Lane, Londýn NW6 2LX

Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Lane, parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo.

Malo by to byť veľmi zaujímavé poobedie – priveďte aj priateľov a známych. Luky a kuše nepestujeme, whisky nemáme, ale chlieb so zázvorom a cesnakom bude a keď donesiete niečo pod zub navyše, aj keď to nebude keltské, ešte to viac spríjemní naše stretnutie. Tešíme sa na vás.

Věra a Zuzana

Spolupredsedníčky SVU

V sobotu 18. mája o 2.30 príďte na naše každoročné literárno-umelecké odpoludnie a doneste svoje rozpracované diela. Tentoraz bude na Velehrade, 39 Lonsdale Rd, SW13 9JP a bude obsahovať aj 33 minútový film .