Sobota 30. listopadu: Charlotta Kotíková, kunsthistorička a pravnučka TGM o umění v rodině jejích předků.

Milí priatelia,

Poslednú novembrovú sobotu SVU má na ukončenie roka pre vás čosi výnimočné. Predstavíme vám nášho tohtoročného zahraničného hosťa, ktorý sa pre nás špeciálne staví v Londýne na ceste z Prahy do Ameriky. Bude to Charlotta Kotíková, dnes najpriamejší žijúci potomok Tomáša Garrigue Masaryka.

Pani Charlottu sme už  počuli hovoriť vlani na veľvyslanectve u storočnice Republiky. Tentoraz sa však bude zaoberať menej známou a originálnejšou témou: umeleckou niťou, ktorá sa ešte stále prepletá rodom Masarykovcov. Tomáš Garrigue Masaryk bol síce hlavne filozóf, politik a štátnik, ale medzi ostatnými členmi rodiny sa to hemží hudbou a výtvarným umením, prakticky či teoreticky.  Dedo Charlotty Kotíkovej, Masarykovo druhorodené dieťa a najstarší syn Herbert, bol talentovaný maliar. Kotíková sama je historičkou umenia – odbor, kvôli ktorému kedysi v nepriaznivo k nej naklonenom socialistickom Československu prešla kalváriou, ale nepovolila – a jej dvaja synovia Tomáš a Jan sa venovali výtvarníctvu a hudbe. Odborné vedomosti jej teda umožňujú, aby sa na umelecký príspevok Masarykovcov pozrela okom znalca. Môžeme si pritom pošpekulovať o genetickom základe umeleckého nadania a spýtať sa aj na bežný život Masarykovej rodiny, ako sa preniesol aj na ďalšie generácie. Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že to bude zaujímavé poobedie.

Kedy a kde:

V sobotu 30. novembra 2019 o 2:30 poobede
Klubovníčka na prvom poschodí, 74, West End Lane, Londýn, NW6 2LX

Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Lane, parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo.

Priveďte aj priateľov a známych. A keď donesiete niečo pod zub, o to bude naše stretnutie príjemnejšie. Tešíme sa na vás.

Zuzana a Věra
Spolupredsedníčky SVU

Želáme vám veselé Vianoce a šťastný Nový rok, ktorý začneme v sobotu 25. januára 2020 spoveďou dr.Jitky Stollovej o tom, ako sa stalo, že mladá dievčina z Čiech dnes prednáša Shakespeara Britom v Oxforde a Cambridge.