Sobota 26. února 2022 v 6 večer (GMT): Švejk v historickém kontextu.

Napriek uvoľneniu, SVU zatiaľ zostáva na zoome, pokiaľ čísla covidových úmrtí neklesnú natoľko, aby sme vás bez obáv mohli pozvať na osobné stretnutie. Napomáha nám v tom aj náš program: náš februárový prednášateľ nás zas osloví z Prahy, čo by bez zoomu dnes bolo ťažko možné.

A téma je určite blízka každému z nás:  Tomáš Kykal, z Vojenského historického ústavu  v Prahe, sa zamyslí nad tým, ako česká spoločnosť za rôznych politických režimov menila pohľad na svoju najznámejšiu literárnu postavu: Josefa Švejka. Ako naň hľadeli legionári , čo cez protektorát a aký postoj mali k nemu komunisti? A čo dnes? A čo svet, ako reaguje na tento najprekladanejší český román?  

Tomáša Kykala som objavila tak, ako minulý mesiac dr. Cíglera: zas ma nadchol na internetovom rádiu tým, že nad témou Hašek a Švejk uvažuje nie ako obyčajne z literárneho hľadiska, ale z historického pohľadu. Tomáš Kykal má na to výborné odborné podkutie. Je to historik už čiste postkomunistickej generácie, v novembri 1989 mu bolo sotva sedem. Vždy ho fascinovala rakúsko-uhorská armáda a prvá svetová vojna a to ho pritiahlo ešte ako študenta histórie na Karlovej univerzite do Vojenského historického ústavu. Zakotvil tam podnes a už má za sebou organizáciu radu medzinárodných konferencií a výstav. Nemohla som uveriť nášmu šťastiu, keď mi s prednáškou súhlasil. Tak ho nemiňte.

Kedy: sobota 26. februára o 6pm GMT (7pm stredoeurópskeho času) Vstup nechávame voľný počas celej prednášky, takže sa na ňu dostanete, aj keď sa oneskoríte.

Kde: zoom. Klinknite si na modrú linku nižšie alebo použite meeting ID a passcode. ke´d máte problémy, zavolagte 0044 207 724 4675

Príďte v hojnom počte a rozpošlite toto pozvanie aj priateľom a známym.

Ďalšie stretnutie: sobota 26. marca  o 6pm, zoom. Čakáme na potvrdenie prednášateľa.

Topic: SVU Zoom Meeting Švejk

Time: Feb 26, 2022 05:45 PM London

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/84554589036?pwd=czJ1eis0YzU2SU0vOEgwYzVoZjI2UT09

Meeting ID: 845 5458 9036

Passcode: 887728

Zuzana