Milí priatelia,
Rok 2025 začneme v sobotu 18. januára dlho očakávaným rozhovorom s vychýreným bohemistom a slovakistom londýnskej univerzity a špičkovým prekladateľom Davidom Shortom. Jeho preklady si v Čechách vyniesli obdivnú nálepku „shortovčina“ . Short, vášnivý amatérsky prírodovedec, si totiž prístup, ktorým klasifikuje kadejakého motýľa či chrobáčika, prenáša do práce s jazykom. Každé slovíčko, každú metaforu hodiny a hodiny rozpitváva a skúma, kým si nie je absolútne istý presnosťou, s ktorou ich vystihol v angličtine. Takto si dokázal poradiť s tak tvrdými jazykovými a literárnymi orieškami ako Hrabal, Durych, Topoľ, Vančura či Balla. Čím je to komplikovanejšie, tým sa v tom viac vyžíva. Český aj slovenský štát ho zahrnuli oceneniami: Slováci medailou univerzity Komenského, Česi zas medailou Artis Bohemiae Amicis a cenou Jiřího Theinera za šírenie českej literatúry v zahraničí a ďalšími.
Bude to, na hanbu nás všetkých, viac ako rok oneskorená oslava jeho osemdesiatich narodenín. Plánujem sa ho za vás spýtať, ako to, že po česky hovorí ako rodený Čech, po slovensky ako rodený Slovák, hoci obidva jazyky sa začal učiť až ako dospelý. Tiež sa s nami podelí o svoje spomienky na katedru češtiny a slovenčiny v School of Slavonic and East European Languages, dnes súčasti UCL v Londýne, kde tridsaťosem rokov učil a objavoval nové záhady českej a slovenskej gramatiky a kde by ho jeho milujúci študenti najradšej na rukách nosili. Je aj autorom známej učebnice češtiny pre samoukov.
Svet ho však dnes uznáva hlavne za to, čo dokázal, keď iní chodia na ryby alebo sa od rána do večera objedajú na prepychových okružných plavbách. Po odchode do dôchodku preložil vyše štyridsať diel českej a slovenskej literatúry, ku ktorým stále pribúdajú ďalšie. Väčšinou si vyberá špičky, od Arbesa, Preissovú, Nezvala, Čapka po Hodrovú a Andronikovú, ale tiež rád využíva svoj značný zmysel pre humor na preklady čo najobskúrnejších českých a slovenských textov, ktoré sa mu stále darí kdesi vyhrabať. Sám je autorom knižočky Sprievodca po zvykoch a spoločenskom chovaní v Českej republike, kde reže do českého spôsobu života, dobre mu známemu, keďže tam šesť rokov žil.
Príďte a doneste tiež priateľov a známych.
Miesto: Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX.
Čas: Sobota 18. januára o tretej poobede.
Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.
Za SVU sa na vás teší,
Zuzana Slobodová
Predseda britskej odbočky Svetovej Spoločnosti pre vedy a umenie (SVU)
V sobotu 15. februára sa zas môžeme tešiť na návštevu z Čiech: bývalý dlhoročný predseda britskej pobočky SVU a teraz jej prezident, známy novinár, spisovateľ a historik Milan Kocourek príde z Kolína, aby sa s nami podelil o svoj pohľad na Víťazný február a čo sa vlastne tie februárové dni v roku 1948 stalo.