SVU sobota 21.10. na 74 West End Lane, London, NW6 2LX. Jan Jůn: Je Bořivoj, Bořivoj? A střevíce Přemysla oráče.

Milí priatelia,

Tento mesiac sa zídeme už TRETIU sobotu mesiaca, to jest 21. októbra 2017, zas o druhej poobede a zas v Českom klube, kde si pripomenieme 99. výročie založenia Československa prednáškou ušitou na túto príležitosť. Komentátor a londýnsky korešpondent Českého rozhlasu a televízie Jan Jůn, ktorého dlhoročným koníčkom mimo iné je aj ranný stredovek, sa zameria na výskumy modernej vedy v nezvyklej oblasti: ranných Přemyslovcov. Kladie si a snaží sa zodpovedať na otázky ako: je Bořivoj Bořivoj? Čo črievice (stŕevíce) Přemysla oráča? A ďalšie a ďalšie v podobnom duchu. Odpovede vraj je schopná dodať  moderná genetika – príďte sa podívať, či to ide!

Mala by to byť zaujímavá prednáška: Jan Jůn ako skúsený novinár vie, ako zaujať poslucháča na každom poli. Je absolventom katedry žurnalistiky Karlovej univerzity(Mgr), v Čechách pôsobil v časopisoch Svobodné slovo, Nová Přítomnost, Revue Prostor, Vesmír, ako aj v nakladateľstve Avicenum a bol zástupcom riaditeľa pre vysielanie Svobodnej Európy v Prahe. Pre Sv(l)obodnú Európu už pracoval v Mníchove a potom ako jej londýnsky spravodaj v Británii, kde pôsobil tiež v českom vysielaní BBC, v časopisoch Time & Tide, Property Monthly Review, Property Gazette a v časopisoch nakladateľstva Argus.  Spoluzaložil a striedave viedol mesačník exilového Naardenského hnutia Londýnské listy a teraz jeho pokračovanie Velehradský z(s)pravodaj, ktorý určite dostávate. Přemyslovci je téma, ktorá ho fascinuje: tak sa máme na čo tešiť.

A kto dokáže upiecť a doniesť nejakú staročesku sladkú či slanú maškrtu, nám výborne prispeje k atmosfére.

 

Kedy (ešte raz):

2pm, sobota 21. októbra 2017.

 

Kde:

Národný dom, 74 West End Lane, London NW6 2LX. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Lane, parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo.

Vstup zadarmo pre členov, £5 pre nečlenov (ale môžte sa okamžite stať členmi, je to len £10 na rok pre jedinca a £15 pre dvojicu a hneď máte voľný vstup aj na túto prednášku).

 

Tešíme sa na vás!

 

Vedenie SVU

 

 

Budúci mesiac: V sobotu 25. novembra o 2pm pripravujeme zas v Národnom dome na 74 West End Lane predvianočné posedenie. Pani Věra Vavrečková, ktorá učila knihovníctvo na Karlovej univerzite, sa vráti ku Karlovi Čapkovi so zameraním na jeho mimoliterárne koníčky a záľuby.

 

 

 

P.S.: Ještě je k mání několik kopií prvního vydání Sborníku vybraných přednášek britské skupiny SVU. Můžete si jej objednat emailem (SVU.London@gmail.com) buď k vyzvednutí na nejbližší přednášce (£10) nebo poštou kamkoli ve Spojeném království (£15, protože váží 1kg) nebo poštou do České republiky, Slovenska a USA (GBP18).