24. února – Milan Kocourek: Únor 1948 a okolnosti smrti Jana Masaryka.

 

Milí priatelia,

Tak tu už máme február a s ním 25.2. sedemdesiate výročie dňa, ktorý sme všetci poznali pod menom Víťazný február, Deň predtým, v sobotu 24.2. SVU stretnutie bude zasvätené udalostiam v roku 1948. Prednášať nám bude náš prezident a predtým dlhoročný predseda, známy novinár Milan Kocourek. Zameria sa na na ďalšie sedemdesiate výročie s tým prvým určite spojené, ktoré si pripomenieme tiež o pár dní a to 10. marca. Ide o záhadnú smrť Jana Masaryka a večnú otázku, či to bola samovražda alebo vražda. Milan sa momentálne na prednášku pripravuje v Čechách a vraj robí interview za interview, aby nám priniesol niečo nové. Čo to bude, sa musíme nechať prekvapiť. Vieme ale, že Milan robil dlhé roky v BBC a potom pôsobil ako spravodajca českých médií v Londýne. Prednášok tiež už dával nespočetne,  vzdelanie má hlavne v histórii a politike, takže by to malo stáť za to.

Kedy: V sobotu 24.2.2018 a pozor, začíname o pol hodinu neskôr ako obvykle, o 14.30 poobede,  aby ste mali trochu viac času na kľudný sobotňajší obed.

Príďte, tešíme sa na vás.

Tohtoročné členské (£10 pre jedinca, £15 pre dvojicu) budete môcť osobne zaplatiť pani Věrke Vavrečkovej na mieste, ak ste to ešte neurobili.

Program na marec: V sobotu 24.3 inžinier Antonín Stáně nás zasvätí do začiatkov českého skautingu, v ktorom jeho rodina zohrala dôležitú úlohu.

Kde:

Národný dom,

74 West End Lane,

London NW6 2LX

Metro Jubilee Line, West Hampstead. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uliciach zadarmo.