Sobota 24. února ve tři odpoledne: Dr Zikmund Bartoníček a Alžběta Kovandová-Bartoníčková – parazitologie, antropologie, film, možná, ale ne nezbytně, související.

Milí priatelia,

Zmena programu SVU: 24. februára nás zas oslovia tak mladí predstavitelia českých a slovenských intelektuálov v Británii, že ich dátum narodenia je po roku 1990: Dr Zikmund Bartoníček a Alžběta Kovandová-Bartoníčková. Ďakujeme im za pružnosť, s ktorou svoje pôvodné marcové SVU vystúpenie presunuli o mesiac dopredu, keďže z rodinných dôvodov Dr Lorman, aj keď už má prednášku hotovú, môže prísť medzi nás až v marci.

Na Zikmunda Bartoníčka a Alžbětu Kovandovú-Bartoníčkovú som bola upozornená zo všetkých strán potom, ako minulý september na českom veľvyslanectve perfektne zorganizovali konferenciu mladých vedcov London Calling a hovorili tam o svojej práci, ktorá je fakt zaujímavá. Je to manželský pár z Prahy, ktorý je spolu už od gymnázia. Každý z nich je z iného oboru, takže za jedno poobedie sa v duchu prenesieme do dvoch veľmi rôznych svetov.

Zikmundova vedecká vášeň je parazitológia, ktorá mu učarovala na prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity. Potom z nej na liverpoolskej univerzite získal magistra, v Londýne na UCL doktorát a zaviedla ho až do Kamerunu a Ugandy. Počula som, že vie o nej rozprávať tak pútavo, až zadržujete dych. Venuje sa vývoju nových metód, ako parazity na určitom mieste nájsť a včas varovať obyvateľov pred rizikom nákazy. Že vo vyspelej Európe to už dávno nie je problém? To vraj podľa parazitológov tiež nie je ideálne. Existuje teória , že dnes trpíme autoimúnnymi chorobami, pretože naši hygienu nepoznajúci predkovia boli plní parazitov, proti ktorým si ich telá vytvorili obranný systém. Ten sme po nich zdedili, pri dnešnej osvete však parazity už nemáme –  a tak napádame sami seba. Zikmund vám o tom povie viac.

Alžběta má vášne dve: film a antropológiu. Spája obidve nakrúcaním dokumentárnych filmov na antropologické témy.  Jedna z nich je o tom, ako si ľudia za rôznych okolností schopní v meste ako je Londýn vytvoriť domov a čo ten domov tu znamená. O tom nám určite niečo povie, je to jej diplomová práca. Viete, že ju zaujímajú aj londýnske líšky? Jej najnovší film sa venuje afganským a ukrajinským utečencom v Európe. V Čechách bola navrhnutá na cenu za najlepší krátky dokumentárny film.

Alžběta učí na plný úväzok na filmovej fakulte na kentskej univerzite  a zároveň si tam dokončuje doktorát.  Dokumentárny film najprv študovala na FAMU, potom v Liverpoole a teraz v Kente.

Príďte v hojnom počte a doneste priateľov a známych – je to vlastne posledná príležitosť, pretože Zikmund a Alžběta sa na Veľkú noc vracajú do Čiech.

Kde:  Bohemia House, Muchova sála, 74 West End Lane, West Hampstead, Londýn NW6 2LX. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line.

Kedy: Sobota 24. februára o tretej poobede.

Ďalšia prednáška: Sobota 23. marca 24. Dr. Thomas Lorman z UCL, SSEES bude prednášať po anglicky na tému: Klement Gottwald: pragmatik alebo fanatik? A Martičky tiež určite spomenie.