Sobota 25. ledna: Dr Jitka Stollová – Jak se stalo, že dívčina z Českých zemí přednáší Shakespeara studentům v Oxfordu a Cambridge.

Milí priatelia, šťastný Nový rok!

Na prvom stretnutí SVU v novom desaťročí v sobotu 25. 1. o 2:30 znovu uvítame dr. Jitku Stollovú, ktorá nás už v apríli 2018 pred dvomi rokmi fascinovala prednáškou o Shakespearovom zobrazení tyrana v Richardovi III a ako sa tento pohľad, dodnes aktuálny, storočiami menil. Vtedy bola ešte doktorandkou na univerzite v Cambridge a Junior Research Fellow v Oxforde. Medzičasom si dokončila doktorát, oxfordská univerzita ju ihneď zamestnala a teraz ju Oxfordu preberá Cambridge. Preto sme ju poprosili, aby nám nechala nahliadnuť do svojej životnej dráhy českej dievčiny, ktorá vyučuje Britov na ich najlepších univerzitách, ako analyzovať svoju najsvätejšiu kultúrnu veličinu. A učí ich tiež písať anglické eseje! Bude to poučenie, čo tu mladý človek môže dokázať, keď fakt chce. Zároveň nám môže porovnať britský a český vysokoškolský systém. V Čechách bola tiež produktom jeho špičky, na Karlovej univerzite ju odchoval sám legendárny Martin Hilský. Malo by to byť fascinujúce sobotné poobedie pre každú generáciu.

Kde:   Československý národný dom, 74 West End Lane, NW6 2LX je najdostupnejší z neďalekej stanice metra West Hampstead na Jubilee Line, parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo.

Priveďte aj priateľov a známych. A keď donesiete niečo pod zub, o to bude naše stretnutie príjemnejšie. Tešíme sa na vás.

Zuzana a Věra

Spolupredsedníčky SVU

V sobotu 29 (!) februára 2020 nám bývalá kultúrna referentka slovenského veľvyslanectva, Zuzana El Gohari, popíše svoje vskutku multikultúrne skúsenosti Slovenky žijúcej v Británii v egyptsko-britskej rodine a pomáhajúcej slovenským a českým Rómom.