Sobota 23. března ve 3 odpoledne: Dr Thomas Lorman o Gottwaldovi.

Milí priatelia,

Ako sme vám už oznámili, v sobotu 23. marca 2024 nás osloví  historik Dr Thomas Lorman  a bude hovoriť o rozporuplnej postave československých  dejín – Klementovi Gottwaldovi.  Názov jeho prednášky je:  Klement Gottwald : Fanatik či pragmatik?

Dr Lorman  prednáša už štrnásty rok na SSEES, UCL dejiny strednej Európy a ako som zistila na internete, sa teší veľkej obľube medzi študentami.

Okrem článkov  do odborných časopisov,  pravidelne prispieva do The Spectator hlavne o Maďarsku Viktora Urbana. Maďarské dejiny sú jeho pôvodná špecializácia, maďarsky hovorí aj píše a jeho doktorát bol na pokus o maďarskú revolúciu v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Dejiny Slovenska do roku 1918 tým spadajú pod jeho feruľu, nájdete od neho eseje napríklad s originálnym pohľadom na otázku, ako to vlastne bolo s maďarizáciou Slovákov. Slovensko a Československo ho ale zaujímajú aj po roku 1918.  Za knihu na vznik Hlinkovej strany a fašizáciu Slovenska  pred a za druhej svetovej vojny mu bola udelená zvláštna cena.  Zúčastnil sa verejných debát o invázii do Československa v roku 1968, o monsterprocesoch rokov 50tych, vyjadroval sa k otázke, ako demokratické bolo Rakúsko-Uhorsko a prvá československá republika, hovoril o Janovi Masarykovi  – a dokonca aj o stredoeurópskych upíroch.

Dr Lorman patrí k menšine stredoeurópskych špecialistov, ktorých k „srdcu Európy“ nepútajú žiadne pokrvné či rodinné zväzky a záujem o túto časť sveta si vybudoval sám. Strednú školu skončil práve za búrlivých dní pádu Železnej opony začiatkom rokov deväťdesiatych, keď táto oblasť dominovala  svetové správy. V tom čase sa v Nemecku zoznámil s maďarskou rodinou z Pécsu, ktorá ho k nim pozvala. Britské média opisovali postkomunistické zeme ako ríšu bezútešnej šedivosti, nedostatkov a nekonečných radov. Pécs však bol krásny a maďarské jedlo a pitie bolo skvelé. Zašiel aj na Slovensko a  po návšteve Spiša a Slovenského raja tvrdil, že nič nádhernejšieho v živote nevidel. Uvedomil si, že tamojšia realita je zložitejšia ako jej bieločierna reprezentácia,  ktorej doteraz veril a podal si prihlášku na SSEES na jej štúdium.

Prednášku o Gottwaldovi Dr Lorman napísal špeciálne pre SVU. Prednesie ju po anglicky, takže na ňu môžete pozvať aj svojich britských známych. Je to podľa mňa prvá verejná prednáška na túto tému v Londýne. Gottwaldov životopis a jeho  záhadná smrť štrnásť dní po Stalinovom pohrebe sú farbisté neúrekom, Dr Lorman prednáša veľmi zaujímavo a tak sa máme na čo tešiť.

Kedy: V sobotu 23. marca 2024 o tretej poobede
Kde: V Muchovej hale v Bohemia House , 74 West End Lane, London NW6 2LX. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee line, parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Príďte v hojnom počte a doneste ja priateľov a známych.

Ďalšia prednáška: Sobota 27. apríla o 3PM v Bohemia House. Diplomat Michal Žižlavský z českého veľvyslanectva o svojom pobyte v júli 2012 ako dobrovoľník v medzinárodnom humanitnom pracovnom tábore v Srebrenici, kde pomáhal obetiam bosnianskej vojny.

Sobota 24. února ve tři odpoledne: Dr Zikmund Bartoníček a Alžběta Kovandová-Bartoníčková – parazitologie, antropologie, film, možná, ale ne nezbytně, související.

Milí priatelia,

Zmena programu SVU: 24. februára nás zas oslovia tak mladí predstavitelia českých a slovenských intelektuálov v Británii, že ich dátum narodenia je po roku 1990: Dr Zikmund Bartoníček a Alžběta Kovandová-Bartoníčková. Ďakujeme im za pružnosť, s ktorou svoje pôvodné marcové SVU vystúpenie presunuli o mesiac dopredu, keďže z rodinných dôvodov Dr Lorman, aj keď už má prednášku hotovú, môže prísť medzi nás až v marci.

Na Zikmunda Bartoníčka a Alžbětu Kovandovú-Bartoníčkovú som bola upozornená zo všetkých strán potom, ako minulý september na českom veľvyslanectve perfektne zorganizovali konferenciu mladých vedcov London Calling a hovorili tam o svojej práci, ktorá je fakt zaujímavá. Je to manželský pár z Prahy, ktorý je spolu už od gymnázia. Každý z nich je z iného oboru, takže za jedno poobedie sa v duchu prenesieme do dvoch veľmi rôznych svetov.

Zikmundova vedecká vášeň je parazitológia, ktorá mu učarovala na prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity. Potom z nej na liverpoolskej univerzite získal magistra, v Londýne na UCL doktorát a zaviedla ho až do Kamerunu a Ugandy. Počula som, že vie o nej rozprávať tak pútavo, až zadržujete dych. Venuje sa vývoju nových metód, ako parazity na určitom mieste nájsť a včas varovať obyvateľov pred rizikom nákazy. Že vo vyspelej Európe to už dávno nie je problém? To vraj podľa parazitológov tiež nie je ideálne. Existuje teória , že dnes trpíme autoimúnnymi chorobami, pretože naši hygienu nepoznajúci predkovia boli plní parazitov, proti ktorým si ich telá vytvorili obranný systém. Ten sme po nich zdedili, pri dnešnej osvete však parazity už nemáme –  a tak napádame sami seba. Zikmund vám o tom povie viac.

Alžběta má vášne dve: film a antropológiu. Spája obidve nakrúcaním dokumentárnych filmov na antropologické témy.  Jedna z nich je o tom, ako si ľudia za rôznych okolností schopní v meste ako je Londýn vytvoriť domov a čo ten domov tu znamená. O tom nám určite niečo povie, je to jej diplomová práca. Viete, že ju zaujímajú aj londýnske líšky? Jej najnovší film sa venuje afganským a ukrajinským utečencom v Európe. V Čechách bola navrhnutá na cenu za najlepší krátky dokumentárny film.

Alžběta učí na plný úväzok na filmovej fakulte na kentskej univerzite  a zároveň si tam dokončuje doktorát.  Dokumentárny film najprv študovala na FAMU, potom v Liverpoole a teraz v Kente.

Príďte v hojnom počte a doneste priateľov a známych – je to vlastne posledná príležitosť, pretože Zikmund a Alžběta sa na Veľkú noc vracajú do Čiech.

Kde:  Bohemia House, Muchova sála, 74 West End Lane, West Hampstead, Londýn NW6 2LX. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line.

Kedy: Sobota 24. februára o tretej poobede.

Ďalšia prednáška: Sobota 23. marca 24. Dr. Thomas Lorman z UCL, SSEES bude prednášať po anglicky na tému: Klement Gottwald: pragmatik alebo fanatik? A Martičky tiež určite spomenie.

Sobota 27. ledna ve 3 odpoledne: Adriana Svitková o osobních pocitech přistěhovalců ze střední a východní Evropy v Británii po Brexitu

Milí priatelia,

SVU vás víta do Nového roku.  Máme však smutnú správu: 9. januára zomrel náš dlhoročný  vážený a obľúbený člen,  známy skladateľ a  zároveň bývalý vedúci československého  a českého tímu BBC, Karel Janovický.  Česť jeho pamiatke. Miesto pohrebu rodina na jeho pamiatku usporiada v Prahe koncert.

Karel by ale určite mal radosť, že Nový rok začíname politickou prednáškou o niečom, čo je nám asi všetkým blízke: o osobných pocitoch prisťahovalcov z východnej a strednej Európy v Británii po Brexite. Prednášať nám bude Adriana Svitková, analytik na východnú Európu pre Protection Group International, ktorá za výskum a tézu na túto problematiku získala na London School of Economic cenu za najlepšiu prácu roka.

Je to otázka zaujímavá, nemenej zaujímavá je však aj samotná Adriana. Máme konečne príležitosť sa dozvedieť niečo o názoroch niekoho narodeného už v tomto tisícročí a  pritom žasnúť nad tým, čo  mladé ambiciózne dievča z Čiech bolo schopné za svoj krátky život dokázať: najprv sa dostať na jedno z najvýberovejších pražských gymnázií a na študijné pobyty vo vychýrenej britskej internátnej škole Downe House a potom v poprednom gymnáziu v Nemecku. Stať sa jedinou z piatich prihlásených, koho prijali na politológiu a filozofiu na London School of Economic a  filozofiu skončiť s First Class Honours. Pritom tam zastávať funkciu prezidenta českej a slovenskej spoločnosti a zorganizovať obrovskú medzinárodnú konferenciu. Minulý september osloviť konferenciu London Calling na českom veľvyslanectve v Londýne.  Okrem češtiny a angličtiny ovládať aj ruštinu a nemčinu a čiastočne aj španielčinu a maďarčinu.

Adrianin obrovský záujem a vedomosti o vzťahoch medzi národmi a o medzinárodnom politickom dianí  pramenia aj z jej rodinného zázemia: Vyrástla v Prahe, jej matka lekárka je však slovenská Maďarka, otec je Rus usadený v Čechách a jej partner je na polovicu Čech, na polovicu Brit.  Nečudo teda, že ju obzvlášť zaujíma nielen Británia, ale aj Slovensko a Rusko. Bude to teda zaujímavá debata, tak určite príďte a doneste aj svojich priateľov a známych.

Kedy: V sobotu 27. januára 2024 o tretej poobede.

Kde: Muchov sál, Bohemia House, 74 West End Lane, London, NW6 2LX. Najbližšia stanica metra West End Lane na Jubilee Line, parkovanie v priľahlých uličkách je v sobotu poobede zadarmo.

A keď vám zostalo niečo napečené z Vianoc či Silvestra, radi ochutnáme. Po prednáške si môžeme spolu v Bohemia House zaolovrantovať (olovrant je po česky odpolední svačina) či skoro povečerať a o siedmej večer Velehrad (39 Lonsdale Road, Barnes, London SW13 9JP) pre nás pripravuje besedu po anglicky o knihe Anny Hájkovej o každodennom živote v Terezíne.

Ďalšia prednáška je v sobotu 24. februára, keď nám Dr Thomas Lorman z UCL, SSEES niečo povie o Klementovi Gottwaldovi a jeho Martuškách. Prednáška bude po anglicky.