Sobota 27. ledna ve 3 odpoledne: Adriana Svitková o osobních pocitech přistěhovalců ze střední a východní Evropy v Británii po Brexitu

Milí priatelia,

SVU vás víta do Nového roku.  Máme však smutnú správu: 9. januára zomrel náš dlhoročný  vážený a obľúbený člen,  známy skladateľ a  zároveň bývalý vedúci československého  a českého tímu BBC, Karel Janovický.  Česť jeho pamiatke. Miesto pohrebu rodina na jeho pamiatku usporiada v Prahe koncert.

Karel by ale určite mal radosť, že Nový rok začíname politickou prednáškou o niečom, čo je nám asi všetkým blízke: o osobných pocitoch prisťahovalcov z východnej a strednej Európy v Británii po Brexite. Prednášať nám bude Adriana Svitková, analytik na východnú Európu pre Protection Group International, ktorá za výskum a tézu na túto problematiku získala na London School of Economic cenu za najlepšiu prácu roka.

Je to otázka zaujímavá, nemenej zaujímavá je však aj samotná Adriana. Máme konečne príležitosť sa dozvedieť niečo o názoroch niekoho narodeného už v tomto tisícročí a  pritom žasnúť nad tým, čo  mladé ambiciózne dievča z Čiech bolo schopné za svoj krátky život dokázať: najprv sa dostať na jedno z najvýberovejších pražských gymnázií a na študijné pobyty vo vychýrenej britskej internátnej škole Downe House a potom v poprednom gymnáziu v Nemecku. Stať sa jedinou z piatich prihlásených, koho prijali na politológiu a filozofiu na London School of Economic a  filozofiu skončiť s First Class Honours. Pritom tam zastávať funkciu prezidenta českej a slovenskej spoločnosti a zorganizovať obrovskú medzinárodnú konferenciu. Minulý september osloviť konferenciu London Calling na českom veľvyslanectve v Londýne.  Okrem češtiny a angličtiny ovládať aj ruštinu a nemčinu a čiastočne aj španielčinu a maďarčinu.

Adrianin obrovský záujem a vedomosti o vzťahoch medzi národmi a o medzinárodnom politickom dianí  pramenia aj z jej rodinného zázemia: Vyrástla v Prahe, jej matka lekárka je však slovenská Maďarka, otec je Rus usadený v Čechách a jej partner je na polovicu Čech, na polovicu Brit.  Nečudo teda, že ju obzvlášť zaujíma nielen Británia, ale aj Slovensko a Rusko. Bude to teda zaujímavá debata, tak určite príďte a doneste aj svojich priateľov a známych.

Kedy: V sobotu 27. januára 2024 o tretej poobede.

Kde: Muchov sál, Bohemia House, 74 West End Lane, London, NW6 2LX. Najbližšia stanica metra West End Lane na Jubilee Line, parkovanie v priľahlých uličkách je v sobotu poobede zadarmo.

A keď vám zostalo niečo napečené z Vianoc či Silvestra, radi ochutnáme. Po prednáške si môžeme spolu v Bohemia House zaolovrantovať (olovrant je po česky odpolední svačina) či skoro povečerať a o siedmej večer Velehrad (39 Lonsdale Road, Barnes, London SW13 9JP) pre nás pripravuje besedu po anglicky o knihe Anny Hájkovej o každodennom živote v Terezíne.

Ďalšia prednáška je v sobotu 24. februára, keď nám Dr Thomas Lorman z UCL, SSEES niečo povie o Klementovi Gottwaldovi a jeho Martuškách. Prednáška bude po anglicky.