Sobota 11. září: Iva Pekárková

Milí priatelia,

Tak konečne sa uskutoční naše virtuálne stretnutie s najznámejšou súčasnou britsko-českou spisovateľkou Ivou Pekárkovou, ktoré sme v máji museli zrušiť na poslednú chvíľu. Sme vďační pani Ive, že na nás nezanevrela a v sobotu 11. septembra o 4 poobede si pre nás zas nájde čas. Žiaľbohu, nemôže to byť našu tradičnú poslednú sobotu v mesiaci, pretože by sa to krížilo s Havlovou hrou na Velehrade, ktorú určite mnohí chcú vidieť a v každom prípade by sme prišli o návštevnosť  našich milých členov z výboru Velehradu.

Dúfala som, že by to už mohlo byť osobné stretnutie, ale čísla ešte stále vyzerajú hrozivo, nechcem ohrozovať vaše zdravie a tak ostaneme na Zoome. To má aj tú výhodu, že naši priatelia za hranicami sa môžu tiež dostaviť. Uchopte sa tejto príležitosti a túto pozvánku rozpošlite vaším priateľom a známym, čo by aj žili na druhej strane zemegule – len pozor na časové pásma.

A bude prečo: Iva Pekárková je jedna z najosobitnejších českých autoriek. Jej popularita sa nezakladá len na početných románoch, ktoré dnes nájdete všade v českých kníhkupectvách a v prekladoch aj v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku a Slovinsku. Veľmi obľúbené sú aj jej glosy z Británie, ktoré pravidelne vysiela český rozhlas. Získala tiež cenu za filmový scenár a jej internetový blog sleduje veľa hlavne mladých ľudí. Jej priamočiarosť a provokatívnosť niekedy vyráža dych, pritom však je zrejmý jej nesmierny pozorovateľský talent, originalita-a prekvapujúca, aj keď často dobre ukrytá, lyrickosť.

Iva študovala na Karlovej univerzite mikrobiológiu a virológiu, takže okrem literatúry vám rada odpovie aj na vaše otázky o Covide a vakcínach. V emigrácii, v ktorej je od roku 1985, sa však živí všetkým možným: ako upratovačka, barmanka, taxikárka, murár, sociálna pracovníčka, učiteľka angličtiny či tlmočníčka. Snáď takéto zamestnania priamo vyhľadáva, pretože sa pre ňu stávajú bohatým inšpiračným zdrojom literárnej tvorby. Dnes žije hlavne v Británii s častými pobytmi v Čechách, ale žila aj v Rakúsku, USA a na kratšie obdobia aj v Thajsku a Indii – určite vám rada tie krajiny porovná, strety kultúr sú jej koníček.

Iva sa hlavne zameria na svoju poslednú knihu, Dům bez zrcadel. Je to príbeh pendlerky medzi Čechami a Britániou, kde sa stará o starých ľudí a naučí sa od nich, “že na to, aby sa človek necítil starý, stačí nedívať sa do zrkadla“.

Príďte si ju vypočuť a konečne si v bezpečnosti zoomu užiť spoločnosť svojich priateľov z  SVU. Zmena programu vyhradená.

Kedy: Sobota 11. septembra 2021 o 4 poobede britského času (5 poobede pre našich priateľov v  Čechách a na Slovensku a vôbec v EÚ).

Prístup: Kliknite si na link nižšie a už ste tam.

Link:

https://us02web.zoom.us/j/82618108510?pwd=ellEcUlWRWE2bi9jRC9vdmVlSDNVQT09

Meeting ID: 826 1810 8510

Passcode (heslo): 557646

Za predsedníctvo SVU

Zuzana