Sobota 23. října v 6 večer na Zoom: Jonathan Gresty – Brit vysvětluje (slovensky), proč žije na Slovensku

V októbri sa pokúsime o experiment: aby sme si mohli užiť sobotné poobedie, zídeme sa až o šiestej poobede britského času, keďže po skončení zoomu sa nemusíme obávať o cestu domov potme. Prosím, tiež si všimnite, že na žiadosť nášho prednášateľa, ktorému sa zmenil program, sa pôvodný dátum 16. októbra, oznámený vo velehradskom Zpravodaji, zmenil na sobotu 23. októbra.

Tým našim hovorcom je britský spisovateľ Jonathan Gresty, ktorý na Slovensku žije skoro tridsať rokov a naučil sa po slovensky – ako, to si posúdite sami. Osloví nás z Prešova, kde žije s rodinou, učí tam na univerzite, prekladá a píše. Nedávno vydal v slovenskom vydavateľstve Ikar román Cudzincov kabát o pocitoch cudzinca žijúceho medzi Slovákmi. Čerpá v ňom z vlastných zážitkov, ale na 80 percent príbeh je fiktívny. Odráža ale, ako autor vníma krajinu, jej obyvateľov, ich spôsob života a myslenia – ako aj Slovenky. Kniha nikdy v anglickej podobe nevyšla, existuje iba po slovensky, autor ju napísal pôvodne po anglicky a jeho slovenská manželka Soňa Grestyová a slečna Terézia Čonková mu pomohli s prekladom do slovenčiny. Kniha sa tiež snaží odpovedať na otázku, prečo sa niekto rozhodne žiť v cudzine – čo by nás malo obzvlášť osloviť.

Jonathan Gresty sa narodil v Peterborough v anglicko-welšskej rodine, študoval anglickú literatúru v Durhame a od roku 1992 učí angličtinu na východnom Slovensku, kde si aj urobil doktorát na prešovskej univerzite. Tiež stihol získať diaľkovo MA v tvorivom písaní na univerzite v Manchestri. Teraz na prešovskej univerzite učí umelecký preklad a iné predmety. Zároveň prekladá do angličtiny slovenskú literatúru: v roku 2016 mu vyšiel preklad knihy Antona Baláža Tábor padlých žien a o pár týždňov  vo vydavateľstve Seagull Books preklad knihy Jany Bodnárovej Náhrdelník/Obojok. Cudzincov kabát je jeho literárna prvotina.

Pripojte sa v hojnom počte a rozpošlite toto pozvanie svojim priateľom či známym v Británii aj za hranicami, veď na zoom môže každý kdekoľvek.

Ešte raz kde a kedy:

Zoom

Sobota 23.októbra 2021 o šiestej poobede britského času. Keby ste sa oneskorili, nebojte sa, vpustíme vás.

Nižšie máte link, ktorý stačí kliknuť a už ste s nami. Keby ste mali problémy, použite aplikáciu Zoom a do toho vložte Meeting ID a Passcode uvedené nižšie. V prípade potreby zavolajte 0207 724 4675.

Link:

us02web.zoom.us/j/81782531627?pwd=b2lPUnhHV01mbFRQcDVyWmJWNHh0UT09

Meeting ID: 817 8253 1627

Passcode: 045768

Tešíme sa na vás

Za SVU

Zuzana

Ešte vám chcem oznámiť, že Royal Opera House má na webovej stránke

https://stream.roh.org.uk/browse

predstavenie Janáčkovej Její pastorkyně, ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť do 14. novembra 2021. Je to zadarmo, len sa musíte na tej webovej stránke stránke zaregistrovať, čo je veľmi jednoduché

 ·