25. února 2023 – 3 odpoledne Bohemia House: Přednáška dr. Suzanny Ivanič z kentské university o tom, jak se v Praze žilo, myslelo a v co se tam věřilo za časů Komenského.

Milí priatelia,

SVU vás pozýva na prednášku, tentoraz po anglicky, v sobotu 25. februára o tretej poobede v Bohemia House, kde nás osloví dr. Suzanna Ivanič, ktorá prednáša európsku históriu na kentskej univerzite.

Dr Ivanič som po prvýkrát počula hovoriť v BBC rádio 4 o Komenskom a jeho časoch a zaujalo ma to natoľko, že som si ju vyhľadala na internete a oslovila s prosbou o prednášku pre SVU. Bola som veľmi potešená, keď súhlasila a ešte som bola radšej, keď nám sľúbila, že prednáška bude na tému, ktorej v Cambridge venovala svoju doktorantskú prácu:

Amulety, náboženské relikvie a náboženstvo v domácnostiach Čiech sedemnásteho storočia.

Čiže za čias Komenského.

Tuším, že v tom rádiu som zachytila niečo o vlčích zuboch, takže žeby tam ešte strašili pozostatky pohanstva? Ale nechcem vás mystifikovať, tak si radšej príďte osobne prednášku vypočuť. Bude v nej figurovať aj Komenský. A patrí sa to i preto, že vlani, 28.marca 2022,  bolo 430. výročie od jeho narodenia a toto je posledný dátum, aby sme si to pripomenuli, kým mu nebude 431.

Suzanna Ivanič je dcéra českého akademického maliara Milana Ivaniča, ktorý dnes žije, maľuje a úspešne vystavuje v Británii. Suzanna po štúdiu histórie v Cambridge učila najprv na cambridžskej univerzite a teraz v Kente sa zvlášť venuje histórii náboženstva. Okrem náboženských relikvií ju fascinujú pútne cestopisy  spred mnohých storočí.

Kedy:

V sobotu 25. februára o tretej poobede

Kde:

V Bohémia House, 74 West End Lane, London NW6 2LX (kde sa dá pred či po prednáške aj poobedovať či povečerať)

Najbližšie metro West Hampstead, Jubilee Line. Najbližšia autobusová zástavka: autobus číslo 328. Ak chcete prísť autom, parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo.

Príďte v hojnom počte a doneste aj priateľov a známych – tentoraz môžete doniesť aj tých, čo po česky nevedia.

Na vás sa za SVU teší

Zuzana

Ďalšia prednáška bude v sobotu 25. marca, keď sa od slovenských psychiatrov a psychológov pracujúcich v Británii dozvieme, ako si pestovať duševné zdravie a pohodu a ako sa vyhnúť hrozbe vyhorenia.