Sobota 13. května ve 3 odpoledne: Janusz Mondry – Verne a verneovky.

V sobotu 13. mája konečne urobíme niečo, čo sme nejako začali zanedbávať – prednášať nám bude niekto z nás. Bude to náš Janusz Mondry a téma by v nás mala prebudiť pocit nostalgie: verneovky a čo znamenajú pre Čechov a Slovákov. Všetci sme ich ako deti hltali a hltali a hltali, slová ako Dva roky prázdnin a Tajomný ostrov prenikli do každodennej slovenčiny a češtiny tak, ako odkazy na Shakespeara či Jane Austin do angličtiny. V Spojenom kráľovstve sa ale nikto nad prekladmi verneoviek príliš nevzrušuje. Vychádzať síce vychádzajú, ale mám ten dojem, že po nich ani pes nezaštekne. Alebo sa mi to iba zdá?

Teším sa na to, ako sa v debate dozviem váš názor na túto tému.

Janusz ho určite má. Verneovky sú jeho celoživotným koníčkom. Prezradil mi, že zbiera ich každé vydanie, ku ktorému sa môže dostať, v češtine, slovenčine aj angličtine, tak ako aj každú publikáciu o nich. K tomu rovnako nadšene zbiera staré mapy (ak máte doma zbytočnú a peknú, doneste!).Mali ste ho vidieť vo Francúzsku vo Verneovom múzeu – bol ako dieťa v cukrárni či v hračkárskom obchode.

Môžem len špekulovať, prečo. Svet a jeho rozmanitosť, jeho multikultúra, je vlastne Verneova hlavná téma a to je niečo, čo v Januszovom živote hralo vždy prim. Len sa pozrime na jeho životopis, v ktorom sa prelína afinita k Česku, Poľsku, Británii a Ďalekému východu. Janusz pochádza z česko-poľskej rodiny v Tešínsku, takže má dva rodné jazyky, na Karlovej univerzite študoval koreanistiku a potom, keď zakotvil v Londýne, na SOAS skončil japonistiku. Už napísal štyri knihy na geopolitiku, teraz píše piatu, pracoval ako geopolitický poradca pre japonské firmy a do tlače a Slobodnej Európy pravidelne prispieval článkami o Ďalekom Východe.

Keď niekto veľmi vzdelaný hovorí na tému, za ktorú je roky zanietený, malo by to stáť za to. Nenechajte si teda prednášku ujsť, príďte v hojnom počte: nech sa vrátime do rannej mladosti a vnoríme sa zas do sveta kapitána Granta, či tajomného Kapitána Nema. A nech spolu pohútame, prečo sme tie knihy tak milovali. A potom, ak chcete, si môžeme spolu všetci povečerať a pokračovať v debate.

Kedy: V sobotu 13.mája o tretej poobede.

Kde – ako vždy, V Bohemia House, 74 West End Lane, NW6 2LX. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Za SVU sa na vás teší

Zuzana

Našou ďalšou akciou bude záhradná slávnosť vo Velehrade v sobotu 1.júla, o 2:30, kam Velehrad láskavo SVU pozýva. Keďže sa tam podáva jedlo, vstupné je desať libier na osobu. Potom si odložte sobotu 30. septembra, keď nám bude prednášať Dr Barbora Havelková, ktorá učí právo na oxfordskej univerzite.