Sobota 21. října ve 3 odpoledne: Dr Navrátilová z Oxfordu o každodenním životě ve starověkém Egyptě a o prof. Černém

V sobotu 21. októbra vás SVU pozýva na výlet do starého Egypta: nie k faraónom, ale do každodenného života jeho obyčajných obyvateľov. To bola téma, ktorá zaujímala slávneho českého profesora egyptológie v Oxforde Jaroslava Černého. Ten síce od roku 1970 odpočíva na oxfordskom cintoríne, v jeho práci však pokračovali českí oxfordskí egyptológovia, najprv Dr Jaromír Málek a neskôr Dr Hana Navrátilová. Dr Málek nanešťastie medzi nás už nezavíta, aj keď to plánoval –  jeho tohoročné úmrtie si pripomenieme – ale Dr Navrátilovej práve tento jún vyšla kniha o Prof Černom, ktorú nám prinesie a oboznámi nás s tým, ako žili tí, čo pyramídy budovali.

Dr Hana Navrátilová, ktorá pôsobí v Oxforde na Harris Manchester College a na Wadham College, už vydala knihy o staroegyptskej  ľúbostnej poézii a piesňach, staroegyptských dopisoch a o grafitoch v pyramídach. Tiež pracovala s dokumentáciou z Tutanchamonových vykopávok. Rada nám aj o tomto všetkom niečo povie.

Je to rodáčka z Brna, ktorá sa ešte na gymnáziu v deväťdesiatych rokoch rozhodla, že sa dostane na egyptológiu na Karlovej univerzite. Tam ale ročne brali len sedem študentov. Preto sa začala vo voľnom čase učiť po taliansky, aby hneď po maturite sa mohla prihlásiť na jednoročný kurz egyptológie na univerzite v Pise. S vedomosťami tam získanými sa potom hladko stala jednou s tých siedmych vyvolených. Okrem egyptológie si na Karlovej univerzite urobila aj druhý doktorát z histórie, ktorý venovala mýtom českej historickej egyptománie a dnes popri češtine, angličtine, francúzštine, nemčine a taliančine hovorí aj po staroegyptsky. Potom ešte študovala vo Viedni. Oxford a jeho egyptologický Griffit Institute už navštívila počas štúdia a neskôr v ňom pracovala.  Dnes spolupracuje aj s Metropolitan Museum of Art v New Yorku a je editorom Who is Who in Egyptology.  Bývala aj poradcom českej Akadémie Múzických Umení. Jej teraz chystaná knižka bude mať tajomný názov: Život pyramídy.

 

Kde:

Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

Kedy: v sobotu 21. októbra 2023 o 3pm. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Doneste aj priateľov a známych.