Sobota 30. září: Dr Barbara Havelková – Associate Professor of Oxford University o knize “Mužské právo: Jsou právní pravidla neutrální?” (a i o jiných zajímavých věcech).

SVU vás víta do novej sezóny. Stretneme sa v sobotu 30. septembra, keď nás osloví jeden z najmladších poradcov českého premiéra v dejinách českého štátu, docentka oxfordskej univerzity (associate professor) Dr Barbara Havelková. Predstaví nám knihu, ktorej je spoluautorkou a spolueditorkou: Mužské právo: Jsou právní pravidla neutrální? Jej druhý diel práve vychádza v Prahe. Je tiež, okrem iného, autorkou knihy na práva žien v Československu za socializmu a ďalšej na právne postavenie prostitútok. Publikuje v Británii aj v Čechách.

Rokycanská rodáčka Dr Barbara Havelková študovala právo na Karlovej univerzite (červený diplom), v Oxforde (doktorát),  v Harvarde a v Michigane. Učila v Cambridge, v Oxforde teraz vyučuje už na treťom kolégiu. Jej terajší post na St Hilda’s je permanentný, čo je dnes obrovská vzácnosť. Absolvovala aj stáže v Európskej komisii a na Európskom súdnom dvore. Poradcom českého premiéra bola v rokoch 2014-2017.

Barbara nikdy nechcela byť právnikom zarábajúcim milióny, vždy dávala prednosť akademickej kariére, svetu, v ktorom vyrastala: otec bol profesorom sociológie na Karlovej univerzite. Záujem o práva žien v nej vzbudila matka, tiež sociologička a vedúca postava českého  ženského hnutia v deväťdesiatych rokoch. Barbara je presne generácia, ktorá si ešte do deviatich rokov skúsila socializmus, ale práve, keď mala na základnej škole začať s ruštinou, prišiel rok 1989 a ruštinu nahradila angličtina. K tomu ako dieťa začala chodiť na kurzy angličtiny pre dospelých. Výsledok bol, že keď jej bolo šestnásť, vyhrala konkurz na polročný pobyt v USA – a dnes je schopná prednášať po anglicky v Oxforde.

Je to osobnosť, o ktorej budeme určite v budúcnosti veľa počuť a sme poctení, že je ochotná medzi nás prísť. Príďte v hojnom počte, bude to zaujímavé poobedie. Dr Havelková bude prednášať po česky – ale ak chcete, môže prejsť do angličtiny.

Kde:

Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

Kedy: v sobotu 30. septembra 2023 o 3pm. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Doneste aj priateľov a známych.

Za SVU sa na vás teší

Zuzana

Ďalšia prednáška bude 21.októbra, keď nám egyptologička z oxfordskej univerzity, Dr Hana Navrátilová, predstaví svoju knihu o slávnom českom egyptológovi na oxfordskej univerzite, profesorovi Černom.