Sobota 10. prosince 2022 3pm: Návštěva předsedy medzinárodní Haškovy společnosti v angličtine plus vánoční posezení

Milí priatelia,
SVU vás pozýva na prednášku nášho výročného hosťa z cudziny: tento rok to bude predseda medzinárodnej spoločnosti Jaroslava Haška, Jomar Honsi, ktorého ste už v lete videli na zoome. Jomar je Nór a aj keď trochu po česky hovorí, prednášať chce radšej po anglicky, takže na túto akciu môžete pozvať aj svojich anglických známych. Sústredí sa na skutočné dobové zdroje, z ktorých Hašek čerpal svojho Švejka a ktoré Jomar objavil počas celoživotného bádania vo švejkológii.
Jomar Honsi sa narodil vo fjordovej oblasti Vik na západe Nórska a vyrástol na rodinnej ovčej farme, Po ukončení štúdia informačnej technológie na polytechnike v Bergene odišiel študovať do Británie, kde strávil šesť rokov. Odtiaľ v roku 1988 po prvýkrát navštívil Československo. Uchvátilo ho tak, že sa doň pravidelne vracal, kúpil si Nortonovu učebnicu češtiny pre samoukov a požičal si v knižnici Parrotov preklad Švejka.
To bol začiatok celoživotnej vášne. Pátral v archívoch po údajoch z Haškovho života, dvakrát podnikol cestu po Ukrajine a Rusku v Švejkových a Haškových stopách – tá druhá trvala šesť mesiacov – a spriatelil sa s Haškovým vnukom. Dnes si dopisuje s nadšencami Haška po celom svete, chodí na konferencie o Haškovi a vedie Haškovu spoločnosť, ktorá má členov v Poľsku, Rakúsku, Nemecku, USA, Fínsku, Rusku, Maďarsku a Ukrajine a samozrejme v Čechách. Dnes má manželku Češku a čiastočne žije v Olomouci a čiastočne v Nórsku.
Táto prednáška bude zároveň naše vianočné posedenie. Doneste niečo malé vianočné pod zub a samozrejme, v klube si budete môcť objednať aj celý obed, olovrant či večeru.

Kedy: Sobota 10. decembra o 3pm GMT.

KDE: Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Príďte a rozpošlite túto pozvánku aj priateľom a známym,

Na vás sa za SVU teší,
Zuzana

 

Nový rok SVU 2023 začneme sobotou 28. januára o 3pm v Bohemia House, West Hamstead prednáškou psychoterapeutky Anny Fodorovej, ktorá sa s nami podelí o skúsenosti v tejto zaujímavej disciplíne a tiez predstaví svoje knihy.