Sobota 10. prosince 2022 3pm: Návštěva předsedy medzinárodní Haškovy společnosti v angličtine plus vánoční posezení

Milí priatelia,
SVU vás pozýva na prednášku nášho výročného hosťa z cudziny: tento rok to bude predseda medzinárodnej spoločnosti Jaroslava Haška, Jomar Honsi, ktorého ste už v lete videli na zoome. Jomar je Nór a aj keď trochu po česky hovorí, prednášať chce radšej po anglicky, takže na túto akciu môžete pozvať aj svojich anglických známych. Sústredí sa na skutočné dobové zdroje, z ktorých Hašek čerpal svojho Švejka a ktoré Jomar objavil počas celoživotného bádania vo švejkológii.
Jomar Honsi sa narodil vo fjordovej oblasti Vik na západe Nórska a vyrástol na rodinnej ovčej farme, Po ukončení štúdia informačnej technológie na polytechnike v Bergene odišiel študovať do Británie, kde strávil šesť rokov. Odtiaľ v roku 1988 po prvýkrát navštívil Československo. Uchvátilo ho tak, že sa doň pravidelne vracal, kúpil si Nortonovu učebnicu češtiny pre samoukov a požičal si v knižnici Parrotov preklad Švejka.
To bol začiatok celoživotnej vášne. Pátral v archívoch po údajoch z Haškovho života, dvakrát podnikol cestu po Ukrajine a Rusku v Švejkových a Haškových stopách – tá druhá trvala šesť mesiacov – a spriatelil sa s Haškovým vnukom. Dnes si dopisuje s nadšencami Haška po celom svete, chodí na konferencie o Haškovi a vedie Haškovu spoločnosť, ktorá má členov v Poľsku, Rakúsku, Nemecku, USA, Fínsku, Rusku, Maďarsku a Ukrajine a samozrejme v Čechách. Dnes má manželku Češku a čiastočne žije v Olomouci a čiastočne v Nórsku.
Táto prednáška bude zároveň naše vianočné posedenie. Doneste niečo malé vianočné pod zub a samozrejme, v klube si budete môcť objednať aj celý obed, olovrant či večeru.

Kedy: Sobota 10. decembra o 3pm GMT.

KDE: Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Príďte a rozpošlite túto pozvánku aj priateľom a známym,

Na vás sa za SVU teší,
Zuzana

 

Nový rok SVU 2023 začneme sobotou 28. januára o 3pm v Bohemia House, West Hamstead prednáškou psychoterapeutky Anny Fodorovej, ktorá sa s nami podelí o skúsenosti v tejto zaujímavej disciplíne a tiez predstaví svoje knihy.

Středa 16. listopadu 6 večer Praha: Křest dvou knih

Křest dvou knih vydaných v rámci série publikací zaštítěných britskou odbočkou SVU.

Tak jako u předešlých knih v této sérii byla tato vydání podpořena gránty MZV České republiky a MZV Slovenské republiky.

Za tuto pomoc děkujeme, bez ní by bylo téměř nemožné knihy vydat.

Knihy: 1. Zuzana Slobodová: Ulice Londýna sú dláždené zlatom

                2. Smetí/Smeti – výběr z české a slovenské prózy a básní vzniklých v Londýně od začátku druhé světové války po současnost – editor Zuzana Slobodová

Knihy jsou v distribuci v České republice a pokud si je chcete objednat, můžeme vám dát kontakt na vydavatele

Sobota 8. října ve 3 odpoledne: Setkání s neurologem Docentem Radimem Ličeníkem, předsedou Společnosti českých a slovenských lékařů v Británii.

Milí priatelia,

Určite vás poteší, že jesenná sezóna SVU začne konečne skutočným osobným stretnutím v Českom klube, teda v Bohemia House. Miesto tradičného stretnutia poslednú sobotu v mesiaci bude to o tretej poobede prvú sobotu v októbri, 8.októbra, pretože náš prednášajúci je v septembri na konferencii v Toronte. Je to ale niekto, na koho sa oplatí čakať.

Aby sme rozptýlili vaše možné postkovidové obavy z prvého osobného stretnutia , našim rečníkom bude lekár a ešte k tomu predseda Spoločnosti českých a slovenských lekárov v Británii. Osloví nás Docent Radim Ličeník, absolvent Palackého univerzity v Olomouci, ktorý je dnes hlavný konzultant v London Neurology Clinic a Peterbrorough City Hospital a zároveň akademik na Masarykovej univerzite v Brne. Pôsobil aj na univerzitách v Oxforde, Prahe, Ostrave a Olomouci. Jeho špecializácia je neurológia, so zvláštnym zameraním na mŕtvicu a potom niečo, čomu sa hovorí  „evidence-based healthcare“. Tiež je kvalifikovaný na internú medicínu.

Povie nám niečo o českých a slovenských lekároch v Británii, o Spoločnosti, ktorú vedie a o svojej práci. Bude to zas možnosť si porovnať profesionálny pohľad na lekársku starostlivosť v Británii a Čechách a nazrieť do zákulisia života českého lekára, ktorý sa v Británii tak úspešne presadzuje.

Má toľko publikácií a viedol toľko výskumných projektov, že bude najlepšie, keď vám o nich povie sám. Pritom ešte vyštudoval psychológiu a sociológiu, okrem češtiny a angličtiny hovorí aj po francúzsky, taliansky a španielsky, hrá na tri nástroje a naviac dokáže pre svoje dve malé dcérky vyrobiť úplne profesionálnu zmrzlinu. Jeho žena je tiež tu pôsobiaca česká vedkyňa.

Kedy: Sobota 8. októbra 2022 3pm

Kde:

Bohemia House (Český klub)

74 WEST END LANE, LONDON NW6 2LX.

Metro: Jubilee Line West Hampstead

Parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo. Tešíme sa na vás.

Pre váš kalendár: Po veľmi priaznivej odozve na zoomovú prednášku predsedu medzinárodnej Haškovej spoločnosti, Nóra Jomara Hansiho, sme ho pozvali, aby nás osobne navštívil a povedal nám niečo o zdrojoch, z ktorých Hašek čerpal svojho Švejka. Jomar Hansi nám prednášku prisľúbil na sobotu 10. decembra. Spojíme si ju s vianočnou oslavou.

 

Zoom sobota 18. června 2022 v 6 večer: Přednáška předsedy medzinárodní Haškovy společnosti v angličtině

SVU vás pozýva tohto roku mimoriadne aj v júni a to na prednášku o medzinárodnej švejkológii. Prednášať bude predseda medzinárodnej spoločnosti Jaroslava Haška, Jomar Honzi. Jomar síce čiastočne žije v Olomouci a po česky hovorí, ale prednášať chce radšej po anglicky, takže na túto zoomovú akciu môžete pozvať aj svojich anglických známych.

Jomar Honzi sa narodil na romantickom mieste: vo fjordovej oblasti Vik na západe Nórska. Vyrastal na rodinnej ovčej farme, o ktorú sa pomáhal starať, ale nakoniec sa rozhodol pre informačnú technológiu. Po ukončení polytechniky v Bergene odišiel študovať na britskú univerzitu. V Spojenom kráľovstve strávil šesť rokov. Odtiaľ v roku 1988 po prvýkrát navštívil Československo, ktoré ho uchvátilo tak, že sa doň pravidelne vracal, kúpil si Nortonovu učebnicu češtiny pre samoukov a požičal si v knižnici Parrotov preklad Švejka.

To bol začiatok celoživotnej vášne. Pátral v archívoch po údajoch z Haškovho života, dvakrát podnikol cestu po Ukrajine a Rusku v Švejkových a Haškových stopách – tá druhá trvala šesť mesiacov – a spriatelil sa s Haškovým vnukom. Dnes si dopisuje s nadšencami Haška po celom svete, chodí na konferencie o Haškovi a vedie Haškovu spoločnosť, ktorá má členov v Poľsku, Rakúsku, Nemecku, USA, Fínsku, Rusku, Maďarsku a Ukrajine a samozrejme v Čechách. Pri jednej z týchto akcii sa zoznámil s pani Zdenou. Vzali sa a Jomar dnes čiastočne žije v Olomouci, pričom súčasný post-kovidový svet mu umožňuje naďalej pracovať pre americkú firmu pôsobiacu v Nórsku. Prednášku nám  prednesie z Osla, kde bude 18. júna – chvalabohu, že máme Zoom!

V prednáške nám priblíži svoje výskumy na Haška a Švejka, ako aj svoju cestu k nim a za nimi a podelí sa s nami o názor na túto najznámejšiu českú literárnu postavu. A tiež nám povie niečo o Haškových básňach, ktoré vydal v spolupráci s Jaroslavom Šerákom.

Kedy: Sobota 18. júna 2022 6pm britského času, 7pm stredoeurópskeho času

KDE: Zoom (link je nižšie). Dostanete sa naň kliknutím, v prípade potreby použite “meeting ID” a “passcode”, ktoré sú tiež nižšie.

Príďte a rozpošlite túto pozvánku aj priateľom a známym.

us02web.zoom.us/j/85121378760?pwd=VFY0MVdhVUxOTlNpRW5MYitQNEh1dz09

Meeting ID: 851 2137 8760

Passcode: 673309

 

Na vás sa za SVU teší,

Zuzana

 

Po letných prázdninách by sme sa mali v sobotu 8. októbra o 3pm osobne stretnúť v Bohemia House, West Hamstead s Dr. Radimom Ličeníkom, predsedom Spoločnosti českých a slovenských lekárov v Británii.

Sobota 26. března 2022 v 6 večer (GMT): František Tichý o terezínských dětech, čtrnáctiletém terezínském básníku a také o dnešním projektu alternativní školy v Praze.

Milí priatelia,

Na poslednú marcovú sobotu, 26.marca o 6.00 poobede máme pre vás zas zoom z Prahy. Tentokrát  nás na ňom osloví český spisovateľ František Tichý, držiteľ ceny Magnezia litera za román o terezínskych deťoch. Zvlášť sa nadchol za štrnásťročného terezínskeho básnika Hanuša Hachenburga, prispievateľa do časopisu tajne vydávaného trinásť až šestnásťročnými terezínskymi väzňami v rokoch 1943-44. Hanuš potom zahynul  ani nie pätnásťročný v Osviečime v júli 1944.  Jeho básne sa stali predmetom výskumu v pražskom gymnáziu Přírodní škola, ktoré Tichý založil v roku 1993. Je to alternatívna škola: Žiacka samospráva má veľké slovo v jej vedení, žiaci si sami určujú vzdelávací program a výučba nie je založená na memorovaní faktov, ale na praktických cvičeniach. Výsledok projektu o Hanušovi Hachenburgovi pod Tichého vedením je kniha   Hned vedle bílá barva mráčků (Baobab 2010), ktorej druhé vydanie (2013) je dokonca dvojjazyčné – v češtine a v angličtine a získalo cenu za najkrajšiu knihu roka

Takže ak vás zaujíma česká verzia Anny Frankovej, terezínska tematika, či alternatívne vzdelávanie  – a muž, ktorý za týmto všetkým stojí, si kliknite na Zoom link nižšie v sobotu 26. marca o 6pm. Linka bude otvorená celý večer,  takže sa na ňu dostanete, aj keby ste sa oneskorili. A ak chcete, prepošlite túto pozvánku aj svojim priateľom a známym.

Kedy: 26. marca 2022 18:00 GMT

us02web.zoom.us/j/88577018057?pwd=dE81OW5VUDRES2NmdVRRVVFMVklrQT09http://

Meeting ID: 885 7701 8057

Passcode: 427081

V apríli vás necháme osláviť si veľkonočné sviatky v pokoji.

 

Sobota 6. mája o 6pm (Zoom) nám Profesorka Catherine Andreyev z oxfordskej univerzity predstaví český preklad memoárov jej otca, ruského emigranta v Československu od roku 1927 do roku 1945, potom väzňa Červenej Armády a nakoniec docenta na cambridžskej univerzite. Prednáška Catherine Andreyev bude výnimočne v angličtine.

Sobota 26. února 2022 v 6 večer (GMT): Švejk v historickém kontextu.

Napriek uvoľneniu, SVU zatiaľ zostáva na zoome, pokiaľ čísla covidových úmrtí neklesnú natoľko, aby sme vás bez obáv mohli pozvať na osobné stretnutie. Napomáha nám v tom aj náš program: náš februárový prednášateľ nás zas osloví z Prahy, čo by bez zoomu dnes bolo ťažko možné.

A téma je určite blízka každému z nás:  Tomáš Kykal, z Vojenského historického ústavu  v Prahe, sa zamyslí nad tým, ako česká spoločnosť za rôznych politických režimov menila pohľad na svoju najznámejšiu literárnu postavu: Josefa Švejka. Ako naň hľadeli legionári , čo cez protektorát a aký postoj mali k nemu komunisti? A čo dnes? A čo svet, ako reaguje na tento najprekladanejší český román?  

Tomáša Kykala som objavila tak, ako minulý mesiac dr. Cíglera: zas ma nadchol na internetovom rádiu tým, že nad témou Hašek a Švejk uvažuje nie ako obyčajne z literárneho hľadiska, ale z historického pohľadu. Tomáš Kykal má na to výborné odborné podkutie. Je to historik už čiste postkomunistickej generácie, v novembri 1989 mu bolo sotva sedem. Vždy ho fascinovala rakúsko-uhorská armáda a prvá svetová vojna a to ho pritiahlo ešte ako študenta histórie na Karlovej univerzite do Vojenského historického ústavu. Zakotvil tam podnes a už má za sebou organizáciu radu medzinárodných konferencií a výstav. Nemohla som uveriť nášmu šťastiu, keď mi s prednáškou súhlasil. Tak ho nemiňte.

Kedy: sobota 26. februára o 6pm GMT (7pm stredoeurópskeho času) Vstup nechávame voľný počas celej prednášky, takže sa na ňu dostanete, aj keď sa oneskoríte.

Kde: zoom. Klinknite si na modrú linku nižšie alebo použite meeting ID a passcode. ke´d máte problémy, zavolagte 0044 207 724 4675

Príďte v hojnom počte a rozpošlite toto pozvanie aj priateľom a známym.

Ďalšie stretnutie: sobota 26. marca  o 6pm, zoom. Čakáme na potvrdenie prednášateľa.

Topic: SVU Zoom Meeting Švejk

Time: Feb 26, 2022 05:45 PM London

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/84554589036?pwd=czJ1eis0YzU2SU0vOEgwYzVoZjI2UT09

Meeting ID: 845 5458 9036

Passcode: 887728

Zuzana

SVU 22. ledna 2022 6pm zoom Dr Petr Cigler z České akademie věd o českém převratném objevu nového nosiče vakcín

Na našej zoomovej prednáške v sobotu 22. januára 2022 o 6pm gmt Dr Peter Cigler z Českej akadémie vied nám popíše prevratný úspech, ktorý dosiahla skupina českých vedcov pod jeho vedením vo veľmi aktuálnej oblasti: Vymysleli nový typ nosičov vakcín, zjednodušujúci ich distribúciu a skladovanie. Je to univerzálny systém, dá sa použiť aj na vpravovanie individuálne prispôsobených protinádorových vakcín a liekov na neurodegeneratívne choroby (napríklad Parkinson) do buniek, aj na génovú terápiu. O využití ich objavu v praxi vedci už rokujú s medzinárodnými farmaceutickými firmami, ktoré majú oň veľký záujem.
Dr Ciglera som oslovila potom, čo som sa o jeho práci dopočula z českého rozhlasu. Je to chemik telom aj dušou: už ako dieťa prevádzal k zúfalstvu svojich rodičov doma nespočetné chemické pokusy. To viedlo k štúdiu na fakulte anorganickej chémie na Karlovej univerzite a potom k doktorátu v Kalifornii. Odtiaľ sa vrátil do Prahy, aby sa na ČAV venoval výskumu nanočastíc a pedagogickej práci. Pre rádio hovorí pravidelne.
Je to ale renesančný človek: zároveň je známym skladateľom. Bez hudby, podľa vlastných slov, nemôže žiť. Osem rokov sa učil hrať na lesný roh, potom bol v hudbe samouk. Dnes sa jeho moderná vážna hudba hrá v tridsiatich krajinách. Záujmy sa mu prelínajú: vo svojich skladbách využíva “zvuky molekúl”. Jeden z nástrojov v jeho kompozíciach sú staré autá. Zložil aj operu. Dúfam, že nám pustí z niečoho ukážku.
Pripojte sa v hojnom počte a pošlite link aj priateľom a známym. Prístup neobmedzujeme nikomu a tiež sa môžete pripojit hocikedy počas večera.

Kde: Zoom

Kedy: V sobotu 22: januára 2022 o 6pm (môžte sa pripojiť od 5:45)

Linka (modrý text nižšie, na ktorý si kliknite a už ste na prednáške. Ak by ste mali problémy, choďte do aplikácie zoom a vložte nižšie udané čislo stretnutia a heslo)
 

Zuzana Slobodova-Nepil is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Téma:Prednáška Dr Petra Ciglera
Čas: Jan 22, 2022 05:45 PM London

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81795938107?pwd=NEFRbFhUNzdrSVdDN0Z1QXVidEZZUT09
Meeting ID: 817 9593 8107
Passcode: 011987

Ďalšia prednáška:
Zas bude z Čiech – nech žije zoom – v sobotu 26. februára 6pm, téma je Švejk v českých dejinách a prednášať nám bude Mgr Tomáś Kykal z historického odboru Vojenského historického ústavu v Prahe.