SVU 22. ledna 2022 6pm zoom Dr Petr Cigler z České akademie věd o českém převratném objevu nového nosiče vakcín

Na našej zoomovej prednáške v sobotu 22. januára 2022 o 6pm gmt Dr Peter Cigler z Českej akadémie vied nám popíše prevratný úspech, ktorý dosiahla skupina českých vedcov pod jeho vedením vo veľmi aktuálnej oblasti: Vymysleli nový typ nosičov vakcín, zjednodušujúci ich distribúciu a skladovanie. Je to univerzálny systém, dá sa použiť aj na vpravovanie individuálne prispôsobených protinádorových vakcín a liekov na neurodegeneratívne choroby (napríklad Parkinson) do buniek, aj na génovú terápiu. O využití ich objavu v praxi vedci už rokujú s medzinárodnými farmaceutickými firmami, ktoré majú oň veľký záujem.
Dr Ciglera som oslovila potom, čo som sa o jeho práci dopočula z českého rozhlasu. Je to chemik telom aj dušou: už ako dieťa prevádzal k zúfalstvu svojich rodičov doma nespočetné chemické pokusy. To viedlo k štúdiu na fakulte anorganickej chémie na Karlovej univerzite a potom k doktorátu v Kalifornii. Odtiaľ sa vrátil do Prahy, aby sa na ČAV venoval výskumu nanočastíc a pedagogickej práci. Pre rádio hovorí pravidelne.
Je to ale renesančný človek: zároveň je známym skladateľom. Bez hudby, podľa vlastných slov, nemôže žiť. Osem rokov sa učil hrať na lesný roh, potom bol v hudbe samouk. Dnes sa jeho moderná vážna hudba hrá v tridsiatich krajinách. Záujmy sa mu prelínajú: vo svojich skladbách využíva “zvuky molekúl”. Jeden z nástrojov v jeho kompozíciach sú staré autá. Zložil aj operu. Dúfam, že nám pustí z niečoho ukážku.
Pripojte sa v hojnom počte a pošlite link aj priateľom a známym. Prístup neobmedzujeme nikomu a tiež sa môžete pripojit hocikedy počas večera.

Kde: Zoom

Kedy: V sobotu 22: januára 2022 o 6pm (môžte sa pripojiť od 5:45)

Linka (modrý text nižšie, na ktorý si kliknite a už ste na prednáške. Ak by ste mali problémy, choďte do aplikácie zoom a vložte nižšie udané čislo stretnutia a heslo)
 

Zuzana Slobodova-Nepil is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Téma:Prednáška Dr Petra Ciglera
Čas: Jan 22, 2022 05:45 PM London

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/81795938107?pwd=NEFRbFhUNzdrSVdDN0Z1QXVidEZZUT09
Meeting ID: 817 9593 8107
Passcode: 011987

Ďalšia prednáška:
Zas bude z Čiech – nech žije zoom – v sobotu 26. februára 6pm, téma je Švejk v českých dejinách a prednášať nám bude Mgr Tomáś Kykal z historického odboru Vojenského historického ústavu v Prahe.