Eliška Hašková Coolidge: Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Dlouholetá členka SVU, paní Eliška Hašková Coolidge je autorkou druhého českého vydání knihy svých vzpomínek Pět amerických prezidentů, česká babička a já.

Nové české vydání lze zakoupit i v elektronické formě (ePUB, Kindle, PDF) v e-shopu Alza.cz

V tradičním formátu lze novou knihu objednat přímo u vydavatele Mladá Fronta nebo u Vašich obvyklých knihkupců.

ANOTACE VYDAVATELE
Nové doplněné a rozšířené vydání vzpomínek Elišky Haškové Coolidge, významné Češky, která se dokázala prosadit jak ve vrcholném politickém prostředí v USA, tak po revoluci i v bývalé vlasti. Rodačka z Prahy, emigrovala v roce 1950 do USA a je již dostatečně známo, že kariéru začala v Bílém domě, kde dlouho pracovala jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů, dále ve vysokých pozicích na ministerstvu zahraničních věcí USA a v dalších důležitých amerických vládních organizacích. Dnes napomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services v Praze. Je čestnou členkou několika společností, působí v poradním sboru Zámku Liteň, v Leadership Council Americké obchodní komory. Je členkou Etické výchovy, o.p.s., iniciátorkou projektu ASET, působí ve správní radě Amerického institutu pro politické a ekonomické systémy (AIPES), je členkou fakulty Prague Leadership Institute, členkou kolegia mentoringového programu Minerva 21 a zakladatelkou organizace National Museum of Women in the Arts, Czech Republic. Již delší dobu působí v porotě Ocenění Českých Podnikatelek (OCP) společnosti Helas a je patronkou projektu Manuál úspěšné ženy – MUŽ. Intenzivně se věnuje umění a managementu společenského chování a diplomatického a byznysového protokolu. Vede kurzy etikety v češtině i angličtině pro veřejnost, firmy a státní správu. Etiketu učí dokonce i děti a teenagery.

O AUTORCE

Eliška Hašková Coolidge se narodila v Praze ve významné české bankovní rodině. Její dědeček, František Hašek, zakladatel bankovního domu Hašek, byl prezidentem burzy a zároveň také jedním z hlavních akcionářů tiskového podniku Melantrich. V roce 1942 byl popraven nacisty za to, že opakovaně odmítal nabídku velké finanční částky za spolupráci. Paní Hašková dostala jméno po své šumavské babičce, kterou nesmírně milovala a u které v Kundraticích trávila každé léto. Na Šumavě také začala chodit do školy a první třídu navštěvovala ve Štěpanicích.

V roce 1948 dostal její otec pozvánku od ministra obchodu Spojených států přijet do Ameriky a doporučit, jak rozšířit obchod mezi Amerikou a Československem. Po převzetí moci komunisty byl přinucen za oceánem již zůstat. O rok později, poté, co byli komunisty vyhnáni z rodné bubenečské vily, se osmileté Elišce s jejím tříletým bratrem a maminkou podařilo ze země utéci. V roce 1950 odjela za svým otcem do USA a právě tam započala životní pouť vzdělání a politických úspěchů. I v Americe zůstala Češkou. Otec a hlavně babička, která za nimi emigrovala do Washingtonu, jí neustále společně vštěpovali nejen etiku, víru v boha, společenské chování, ale hlavně fakt, že je českou rodačkou.

Svou kariéru začala nástupem na prestižní Georgetown University School of Foreign Service v roce 1959. Obor diplomacie vystudovala s vyznamenáním. Profesní kariéru zahájila v Bílém domě, kde založila Kancelář prezidentských zpráv, jejímž úkolem je zajišťovat styk s veřejností, a jako její vedoucí pracovala 18 let jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů. V roce 1980 se na doporučení tehdy viceprezidenta Bushe přesunula do kanceláře ministra zahraničních věcí Alexandera Haiga. Dva roky poté za působení ministra zahraničních věcí George Schultze dostala nabídku od náměstka pro Latinskou Ameriku stát se jeho liaison s Kongresem. Po dvou letech, když on pozici opustil, se rozhodla přijmout pozici náměstka šéfa protokolu Spojených států, kde strávila další dva roky. Následně se stala zástupkyní vedoucího Americké Mise v Organizaci Amerických Států (OAS). V roce 1990 odešla do předčasného důchodu kvůli pádu železné opony a možnosti pravidelně cestovat do České republiky.

Eliška Hašková Coolidge byla v roce 2017 oceněna prezidentem České republiky Medailí za zásluhy prvního stupně – za zásluhy o stát. V roce 2018 obdržela od amerického ústředí Společnosti pro vědy a umění zvláštní ocenění za přínos k rozvoji česko-amerických vztahů: Special Award for Contributions to Czech-American Relations.

Více na stránkách ehc.cz

Announcement in English: MEMBERS NEWS